Taliban sözcüsünden skandal sözler: Kadınların hükümette yeri yok, onların işi doğurmak!

Taliban Sözcüsü Sayed Zekrullah Haşimi, Afgan medyasına verdiği demeçle kadınların ülkedeki geleceğini bir kez daha gözler önüne serdi. Haşimi, ''Kadınların hükümette, bakanlıkta işi yok. Onların işi doğurmak ve İslam ahlakı için çocuklar yetiştirmek" dedi. Ülkedeki durumlarından endişen duyarak sokağa inen protestocu kadınları da hedef alan Haşimi, onların Afganistan'ın kadınları olmadığını belirtti.

Taliban sözcüsünden skandal sözler: Kadınların hükümette yeri yok, onların işi doğurmak!

Afganistan'da kurulan yeni Taliban hükümeti kabine toplantısı sonrası kadınlar için yeni yasakları duyurmuş buna göre, kadınların kriket de dahil olmak üzere spor yapmalarını yasaklamıştı.

Afgan medyası TOLO News'e dün bir demeç veren Taliban Sözcüsü Sayed Zekrullah Haşimi bu kez de ''Kadınların bakanlıkta işi yok. Kadınlar hükümette asla bakanlık görevi alamaz. Çünkü bu onların taşıyamayacağı bir yük. Bunun yerine doğurmalılar. Kabinede yerleri yok. Afgan kadınları, Afganistanlıları doğuran, onları İslam ahlakı üzerine yetiştirenlerdir. Haşimi ayrıca 'sokaklarda protesto eden kadınların Afganistan'ın kadınları olmadığını' söyledi.