Sıra dışı icat: İnsan vücuduyla cihazları şarj ediyorlar!

California Üniversitesi'nden araştırmacılar, uykudan önce takılan ve çoğu cihazı şarj etmek için yeterli güç üretecek, giyilebilir şeritler yaptılar.

Sıra dışı icat: İnsan vücuduyla cihazları şarj ediyorlar!

Şu anda piyasada bulunan ve güç üreten giyilebilir cihazların çoğu, kullanıcıların yoğun egzersiz yapmasını, güneş ışığı veya büyük sıcaklık değişiklikleri gibi dış kaynaklara bağımlı bir şekilde çalışıyor. Ancak araştırmacılar, kullanıcı tamamen hareketsiz oturduğunda bile güç üreten yepyeni bir enerji formu icat ettiler.

Bilim insanlarının icat ettiği esnek şeritler, parmakları yapışkan bir sıva gibi sarıyor ve kullanıcı aşağı bastırdığında veya terlemeye başladığında az miktarda elektrik üretiyor.

Bu çalışma, giyilebilir cihazları sıradan insanlar için daha pratik, kullanışlı ve erişilebilir hale getirmek adına atılan bir adım.”

Parmak uçlarında oluşan terin aslında vücudun diğer bölgelerine göre çok daha yoğun olduğunu belirten Yin, sözlerine şu şekilde devam etti;

“Vücudun diğer kısımlarında daha terli hissetmemizin nedeni, bu bölgelerin iyi havalandırılmaması.  Oysa parmak uçları her zaman havaya maruz kalır, bu nedenle ter dışarı çıkarken buharlaşır. Yani, buharlaşmasına izin vermek yerine, bu teri toplamak için cihazımızı kullanıyoruz ve önemli miktarda enerji üretebiliyoruz.”

Yin cihazı şu şekilde tanımladı:

“Cihazın boyutu yaklaşık bir santimetre kare. Malzemesi de esnek, bu yüzden çok sert olması veya garip hissetme konusunda endişelenmenize gerek yok. Uzun süre rahat bir şekilde giyebilirsiniz.”

Araştırmanın yazarlarından Profesör Joseph Wang ise buluşla ilgili şunları söyledi:

“Bu teknoloji, kullanıcıdan nerede olursa olsun veya ne yapıyor olursa olsun, hiçbir çaba harcamadan, doğal olarak akan parmak ucundaki teri kullanarak net bir enerji kazanımı sağlar.”

Cihazı daha verimli ve dayanıklı hale getirmek için çalışmalar devam ediyor.