Burç nedir? Burçlar kaça ayrılır? Burç Ne Demektir?

Burç, insanın doğum anında Güneş'in hangi pozisyonda olduğunu gösteren göksel bir alanın sembolik ifadesidir. Astronomik olarak gökkubbede yer alan 12 Takım Yıldızına burç denir.

Burç nedir? Burçlar kaça ayrılır? Burç Ne Demektir?

BURÇ NEDİR?

Astronomik olarak gökkubbede yer alan 12 Takım Yıldızına burç adı verilir. İnsanın anne karnından çıkıp ilk nefesini aldığı anda gökyüzündeki konumunu gösteren şemaya; Yıldız Haritası denir.

Astroloji ''göksel'' cisimler ile ''insan'' arasındaki ilişkiyi inceleyen bir bilim dalıdır. Gökbilim ise Gökyüzünde bulunan Takım Yıldızlarını, Yıldızları ve Göksel olan diğer bütün cisimlerin inceleyen bilim dalıdır.

Batı Astrolojisi ile Vedik Astrolojisi arasında yaklaşık 23,5 derecelik bir kayma vardır. Bu kaymaya ''Ayanamsa'' adı verilir.

Burçlar dört gruba ayrılmıştır;

  • Ateş
  • Toprak
  • Hava
  • Su

Her grupta üçer burç bulunur.

Hangi burç hangi gruptadır?

  • Ateş burçları; Koç, Aslan ve Yay'dır.
  • Toprak burçları; Boğa, Başak ve Oğlak'tır.
  • Hava burçları; İkizler, Terazi ve Kova'dır.
  • Su burçları; Yengeç, Akrep ve Balık'tır.

YÜKSELEN BURÇ NEDİR? NASIL HESAPLANIR?

Yükselen burcumuz, doğduğumuz anda ufuk çizgisinden yükselen burçtur. Dolayısıyla yükselen burç, kendi burcumuz kadar önemlidir ve görünüşü temsil eder.

Burcç hesaplamak ise oldukça kolay. Aşağıdaki linke tıklayarak, doğum bilgilerinizi ''gün/ay şeklinde doğum tarihi, doğum saati ve cinsiyet'' olarak tabloya girerek yükselen burcunuzu öğrenebilirsiniz.

BURCUMU VE YÜKSELENİMİ NASIL HESAPLARIM?

Burcunuzu hesaplamak için tıklayınız!

Yükselen burcunuzu hesaplamak için tıklayınız!

Hesaplama araçları ne kadar doğru sonuç veriyor?

Yer ve zaman bilgisi gerçeğe yakın bir şekilde girildiği takdirde gökteki cisimlerin konumları detaylı olarak hesaplandığından, elde edilen sonuçlar da yüksek keskinlikte olacaktır. Bununla birlikte girdiğiniz yerde o tarihte yaz saati uygulaması olup olmadığı da otomatik olarak kontrol edilmekte ve işlemler buna göre yapılmaktadır.

Burçların Hangi Özelliklere Sahip Olduğunu Öğrenmek İçin Tıklayın!